

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 65 pF |
| Voltage Rating (DC) | 560 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 11.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 420 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.4 mm |
| Thickness | 5.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 10 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 560 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 1.12 kV |
| Varistor Voltage | 680 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 420 V |
| Max Surge Current | 1.2 kA |
| Energy | 32 J |
| Clamping Current | 10 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 32 J |
| Peak Surge Current | 1.2 kA |
Stock: 14202
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10004
Ext.Price$0.10004
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10004 | $0.10004 |
| 10 | $0.05002 | $0.50020 |
| 50 | $0.04498 | $2.24900 |
| 100 | $0.04045 | $4.04500 |
| 500 | $0.03571 | $17.85500 |
| 1000 | $0.03153 | $31.53000 |
| 3000 | $0.03019 | $90.57000 |
| 5000 | $0.02891 | $144.55000 |
| 10000 | $0.02734 | $273.40000 |
